Istorija pikada i međunarodna pravila
Zima je učinila to da se sport preseli u zatvoreni prostor, i kraće strele i osnovna pravila su se usvojila. Kako je igra napredovala, čak se i plemstvo okušalo u igri: 1530. Anne Boleyn je poklonila Henryu VIII pikado set iz Biscaya, bogato ukrašen i čak su hodočasnici igrali pikado na Mayfloveru (1620.), koristeći završetak vinske bačve kao ploču.
Strelica je više manje postala standardovana kako je vežba bacanja "projektila" u metu postajala prošlost - strelica je obično bila deo drveta otprilike 4 inča duga sa metalnim delom zabijenim u jedan kraj i perima u drugi. U to doba sistem numerisanja pikado ploče se razvio i bio prihvaćen.
Standardizacija daljine bacanja se takođe određivala u to vreme, iako je i dalje vredelo više "standarda" koji su se koristili. Na početku je udaljenost između linije i ploče bila devet stopa, a kasnije se prihvatilo osam stopa.

1896 godine- izvesni Brian Gamlin iz Burya, Lancashirea, je uveo taj čudni raspored brojeva na sajmovima na kojima je odrzavao prva takmičenja.
1957. godine- NDA je privukla brojne zemlje i grupe u Londonu i počela održavati engleska nacionalna takmičenja .
Danas WDF obuhvata nacionalna pikado organizacijska tela svake od 49 zemalja članica, koje predstavljaju šest kontinenata. Ostala takmičenja su formirana (takođe na dvogodišnjoj bazi) da bi promovisala sport.
Azijski kup, WDF zemlje članice u Aziji.
Evropski kup, evropske države.
Pacificki Kup, pacifičke zemlje (uključujući SAD).
Američka pikado organizacija (ADO) je formirana 1976. pod vodstvom Toma Fleetwooda i predstavlja jedino upravno telo za pikado u SAD-u priznato od strane WDF-a 1977. godine. Organizacija je bila osnovana od 30 lokalnih klubova koji predstavljaju otprilike 7,500 igrača. Danas više od 300 organizacija, predstavlja više od 75,000 igrača u svih 50 država, Guam i Puerto Rico su pridružene ADO-i. ADO je "grassroot" organizacija, što znaci da svaki igrač ima priliku takmičiti se i predstavljati SAD kroz ADO program doigravanja. Lokalni pojednici napreduju na regionalnu lig, a oni opet do nacionalnih takmičenja. Nacionalni pobednici su obuhvaćeni iz ADO pacifičkog kupa, All-Star i svetskih timova. Gotovo 300 takmičenja godišnje je odobreno od strane ADO-e. Igrači ostvaruju bodove prema rangu u pojedinačnim takmičenjima, a ADO prati nacionalni sistem rangiranja baziran na tim ukupnim bodovima, i imenuje muška i ženska takmičenja na kraju svake godine.
Čovek za kojeg se smatra da je izumio redosled brojeva na pikado ploči je Brian Gamlin. Gamlin je bio stolar iz Bury-a u Lancashireu, u Engleskoj, i smislio je taj "razbešnjeni" niz brojeva 1896. godine u svojoj 44 godini. Umro je 1903., pre nego li je uspeo patentirati svoju ideju.
U tom razdoblju bilo je mnogo muškaraca koji su radili, a pogotovo oni koji su bili stolari, proizvodili su pikado ploču od graba ili topole. Takva industrija je kasnije bila rasprostranjena širom sjeverne Engleske, u središnjim krajevima i jugoistoku, kako je pikado dobijao na popularnosti u srednjim 1920-im godinama. Razlog za proizvodnju pikado ploča u kućnoj radinosti, ili preciznije u vrtnom spremištu, je bio prodati pikado ploče lokalnim pabovima i tako povećati porodična primanja. Ipak, taj prihod neretko nije završavao u kućama. Pikado ploče su se menjale za kredite u lokalnim pabovima ili bi zaraćeni novac završio ponovo u pubu "preko bara".
Numerisanje standardne pikado ploče je napravljeno na takav način da smanji broj "sretnih pogodaka" i smanji element sreće. Brojevi su smešteni tako da smanje preciznost. To je to. čisto i jednostavno. Razmeštaj malih brojeva sa obe strane velikih brojeva, npr. 1 i 5 sa obe strane od 20, 3 i 2 sa obe strane od 17, 4 i 1 sa obe strane od 18, kažnjava netačnost. Dakle, ako gađate 20, nedostatak tačnosti i preciznosti biće kažnjen time da ćete pogoditi 1 ili 5.
Postoji 2,432,902,008,176,640,000 različitih rešenja za 20 segmenata na pikado ploči, pa je malo čudno da je Gamlinov raspored brojeva na ploči gotovo savršen. Gamlin je sam po sebi enigma. Kao i nestali sudski zapisi u slučaju "Bigfoot" Annakina tako i u priči o Gamlinu nedostaje važan deo priče. Uprkos veoma temeljnoj potrazi, nisu pronađeni podaci koji bi potvrdili njegovu smrt 1903. godine. Gledajući tri godine u oba smera (nazad i napred) niti u Lancashireu niti u Suffolku nije otkriven niko ko je preminuo u tom periodu. Odgovor možda ipak leži u činjenici da je Gamlin u to vrieme bio u pokretu, na putu. Daily Mirror postavlja pitanje: "ko je odlučio da brojevi na pikado ploči budu tako ispremeštani i zašto?". Odgovor je glasio: "Brian Gamlin iz Burya, Lancashirea, je uveo taj čudni raspored brojeva na sajmovima 1896. hvaleći se "veština nije potrebna". Pijanci nisu imali šansu, kako je to bio test treznog stanja, igra pikada "okolo sata" (u kojoj igrači moraju sa strelicama pogoditi brojeve u numeričkom nizu) postigla je veliki uspeh. To je verojatno razlog zašto se nije moglo pronaći podatke o njegovoj smrti. Ako je Gamlin tada bio zabavljač zasigurno je bio na putu bar šest mjeseci u godini. Logično je da mu je ideja sinula dok je posećivao sajmove. Oni su bili prvi razlog radi kojeg su se uvozile "francuske pikado ploče" koje su tokom godina bili poznate kao "sajamski pikado". Pikado je bio poznat na sajmovima od sredine 19. veka, pa stoga ko je bolji od zabavljača, koji uvijek gleda kako da privuče ljude, da izmisli takav kružni raspored brojeva na pikado ploči?
Napomena:


Igrači moraju na nogama da imaju cipele. Ma kako ovo bilo čudno za neki sport da patike nisu dozvoljene (ali ni da neko igra bos, u papučama, klompama...) ovo pravilo je uvedeno zbog toga što se pikado igra sa oštrim predmetima koji u trenutcima napetosti i žaru borbe često ispadnu i bilo je više slučajeva povredjivanja i samopovredjivanja. Cipele su se pokazale kao dovoljno dobro zaštitno sredstvo a uz to daju i dozu elegancije ovoj igre.
Takmičari moraju nositi pantalone, najbolje crne boje ali može i tamno siva, teget.
Takmičari nose košulje ili majice sa kragnicom, najboje tamne boje bez šarenih aplikacija na sebi. Svi članovi jednog kluba imaju jednobraznu odeću (ili predstavnici jedne zemlje na medjunarodnom takmičenju). Od obeležja takmičari moogu imati obeležje kluba, federacije i zemlje za koju igraju.
Na glavi nije dozvoljeno nositi kačkete, marame i slično.
Postoje mišljenja da je možda previše pravilima uređivati i oblačenje u jednom ovakvom sportu no da bi se izbeglo da pikadisti izgledaju kao na slici koja sledi i da ih je previše lako identifikovati, to se moralo učiniti.
